ورود / عضویت کاربران لوگو2 لوگو3 سبد خرید 0

نگارگری ؛ روح نقاشی ایرانی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 19 مرداد 1396 در ساعت 15 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در میان تمامی هنرهایی که تا به امروز بشر به آن دست پیدا کرده است ، نقاشی را می توان کهن ترین هنر انسان تلقی کرد ، تاریخ نگاران سابقه نقاشی را شش برابر خط بیان کرده اند و معتقدند نقاشی های حیواناتی که در غار ها کشیده می شدند در واقع نوعی هماهنگی برای شکار بوده است ، در نتیجه بی شک اولین هنر بشر نقاشی و اولین بوم ، سنگ بوده است .

                          انسان های اولیه در حال نقاشی در غار                     در غار هماهنگی برای شکار توسط انسان های اولیه                    نقاشی انسان های اولیه در غار ها برای شکار

در ایران نیز نمونه های زیادی از نقاشی بر روی صخره دیده می شود که از برجسته ترین آنها می توان به غار میرمالاس و هومیان کوهدشت ، واقع در استان لرستان اشاره کرد که باستان شناسان قدمت نقوش این غارها را چیزی بین 12 تا 100 هزار سال تخمین زده اند .

                         تصویری در غار میرمالاس استان لرستان از 40000 سال پیش                    هومیان و میرمالاس لرستان غار هایی با نقاشی انسان های اولیه                    نقاشی بر روی سنگ غار هومیان میرمالاس کوهدشت لرستان

حال اگر از نقاشی های باستانی بگذریم و به دنبال هویت هنر نقاشی ایران باشیم ، بی شک آن را در نگارگری باید جستجو کرد ، که هویتی مستقل و روحی ایرانی در آن دمیده شده است .

نگارگری ، اصطلاحا به تصویر سازی برای متون خطی گفته می شود که در تاریخ هنر ایران بیشتر در قالب متون ادبی ( کلیله و دمنه ، سمک عیار و... ) ، تاریخی ( جامع التواریخ و... ) ، متون مذهبی ( خاوران نامه و... ) و متون علمی ( الاغانی و ... ) به چشم می خورد .

                         نگارگری ، هنر اصیل ایرانی سمک عیار                    نگارگری هنر اصیل ایرانی کلیله و دمنه                    نگارگری هنر اصیل ایرانی جا زدن حجر الاسود توسط پیامبر جامع التواریخ

بد نیست اشاره ای کنیم به اینکه آثار جامانده از نگارگری ایرانی عموما مربوط به دوره بعد از اسلام می باشند و افسوس که آثار بسیاری در حمله مغول و اعراب به ایران از بین رفته و ما امروز از تماشای آنها محروم گشته ایم . 

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()